prefabrik-imalatı-cimento-avantajları
Okuma Süresi 2 dakika
Paylaş:

Beyaz Çimento ve Prefabrik İmalatları: Teknik Avantajları

Beyaz çimento, estetik değerinin yüksek olması ve yüksek erken dayanım vermesi sebebiyle; mimari ve dekoratif beton imalatları, hazır sıva ve harç imalatları, yapıştırma ve derz dolgu malzeme imalatları, park ve bahçe mobilyaları tasarımları, sanat ürünleri tasarımları, yer döşemesi imalatları, prekast eleman üretimleri, tarihi eserlerin yenileme çalışmaları gibi alanlarda tercih edilir.

Prefabrik İmalatı ve Beyaz Çimento Kullanımı

Herhangi bir yapının imalatı sırasında, inşaat sahası dışında bir yerde imalatının yapılması ve bu üretilen malzemenin sahaya getirilip monte edilmesine prefabrik imalat denir. Kısacası prefabrik imalat sadece konutlar için değil; aynı zamanda sabit bir sahadaki yapılar dışında kalan imalat için de geçerli bir tanımdır. Prefabrik sistemlerde gri çimento tercih edilebileceği gibi beyaz çimento da sıklıkla tercih edilmektedir. Beyaz çimentonun prefabrik sistemlerde tercih edilmesinin temel sebepleri arasında estetik olması, yüksek erken mukavemet vermesi, düşük alkali miktarı – alkali silika reaksiyon direnci, yüksek dayanıklılık, üretim hızındaki artış ve daha kısa kalıptan çıkarma süresi sayılabilir.

Beyaz Çimentonun Prefabrik İmalatlarında Kullanılmasının Teknik Avantajları Nelerdir?

Beyaz çimento kimyasal kompozisyonunda yer alan yüksek miktardaki alüminat (Al2O3), C3A ve kalsiyumsilikat (CaO.SiO2) sebebiyle yüksek erken dayanıma yardımcı olan C3S ve C3A fazlarını fazla miktarda içermektedir. Ayrıca, bu iki faz su ile reaksiyonları sırasında açığa çıkardıkları ısı neticesinde ortam sıcaklığının düşük olduğu kış aylarında beton dökümü sırasında hidratasyon ısısını artırarak üretime elverişli bir ortam hazırlamaktadır. Gri çimentoya kıyasla saatlik yüksek dayanım değerlerine sahip olan beyaz çimento kullanımı teknik açıdan avantajlı olup, prefabrik imalatlarındaki buhar kürü uygulanması zorunluluğunu ortadan kaldırır. Kalıp alma sürelerini önemli ölçüde kısaltarak hızlı prefabrik imalat olanağı sunar. Beyaz çimento kullanımının sektörün en önemli taleplerinden biri olan kalıp sökme süresi üzerindeki etkileri ve erken dayanım özellikleri beton numuneler üzerinde test edilmiştir. Yapılan çalışmada 15x15x15 cm boyutlarında hazırlanan numuneler eşit işlenebilirlik koşullarında ve çeşitli yaşlarda basınç dayanım testine tabi tutulmuştur. Konuda daha fazla bilgi edinmek için ‘Prefabrik İmlatı ve Beyaz Çimento: Teknik Kılavuz’a göz atabilirsiniz. Elde edilen sonuçlarda beyaz çimento içeren karışımların çimentonun kimyasal ve mekanik özelliklerine bağlı olarak 22 saatlik dayanımları önemli ölçüde artırır. Erken dayanım değerlerinde ise referans kabul edilen gri çimentoya kıyasla % 50’ye varan oranlarda dozaj avantajı sağladığı görülmüştür.

Neden Beyaz Çimento Prefabrik İmalatlarında Kullanılmalıdır?

Beyaz çimento; estetik olması, yüksek erken mukavemet vermesi, düşük alkali miktarı – alkali silika reaksiyon direnci, yüksek dayanıklılık, üretim hızındaki artış ve daha kısa kalıptan çıkarma süresi gibi avantajlara sahiptir. Beyaz çimentolar ile yapılan betonlar birçok yapının ayrılmaz parçasıdır. Hem prekast uygulamaları hem de yerinde döküm beyaz betonlar inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılırlar. Bu ürünlerde beyaz çimentonun kullanılması dekoratif ve dayanıklılık özelliğinin yanı sıra farklı renkle üretim imkânı vermesi ile kullanıcılara bir renk yelpazesi sunar. Beyaz çimentonun sahip olduğu bu avantajlar yüzünden dış cephe kaplamaları, traversler, park bahçe mobilyaları ve parke taşları gibi birçok alanda tercih edilmektedir.

Kullanılan Kaynaklar

Yazar: Sibel Kurt Sönmez

Start-up, günümüzün hızla değişen teknoloji dünyasında adından sıkça söz ettiren, yenilikçi ve yüksek büyüme potansiyeline sahip yeni nesil işletmelerdir. Genellikle teknoloji odaklı …

Beton; çimento, agrega (çakıl,kum, mıcır vb.), su ve bazı katkı maddelerinin karıştırılarak oluşturulduğu bir yapı malzemesidir. Başlangıçta plastik ve akıcı kıvamda olan …