kalsiyum-aluminat-cimento-obje
Okuma Süresi 3 dakika
Paylaş:

Kalsiyum Alüminat Çimento ile Beton Obje Yapımı

Günümüzde çimentodan obje yapımı ve betondan küçük ev aksesuarları oldukça yaygınlaşmıştır. Kalsiyum Aluminat Çimentosu ve uygun agrega ile evinize mumluklar, şamdanlar, saksılar, kaseler, vazo ve daha birçok dekoratif ürünü yapabilirsiniz. Sonrasında zevkinize göre çalışmalarınızı boyayabilir ve renklendirebilirsiniz. 

Kalsiyum Alüminat Çimentodan Beton Obje Yapımı Nasıl Olur?

CAC yani Kalsiyum alüminat çimentoları, uygun agregalarla karıştırıldığında benzersiz özelliklerinden yararlanılabilecek özel uygulamalar için kullanılır. Kalsiyum alüminat çimento betonlarının sağladığı özellikler; soğuk hava çalışması, yüksek sıcaklıklara direnç; hafif asitlere ve alkalilere karşı direnç, sülfatlara, deniz suyuna ve saf suya dirençtir. Portland çimento betonunun 28 günde elde edeceği mukavemeti, kalsiyum alüminatlı çimento betonları 24 saatte geliştirir.

Beton yapımında bir diğer önemli nokta; uygun agrega seçimidir. Beton agregalar çakıl, kum ve kırma kaya gibi jeolojik malzemelerden oluşur. Partiküllerin boyutu bunun iri agrega (örn. çakıl) veya ince agrega (örn. kum) olup olmadığını belirler. Agregalar beton karışımlarını daha kompakt hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca çimento ve su tüketimini azaltırlar ve betonun mekanik dayanımına katkıda bulunurlar.

Uygun agrega seçiminde aşağıdaki parametrelere dikkat etmeliyiz.

  • Pürüzlü ve camsı olmayan dokuya sahip çakıl veya kırık taş agregalar, çimento hamuru ile iyi bir bağ oluşturdukları için en iyi agregalardır.
  • Agregaların sert, kimyasal olarak inert ve gözeneksiz olması gerekir.
  • İri agregalar 24 saat suya daldırıldıktan sonra ağırlıklarının %10’undan fazla nem almamalıdır.
  • Agregalar ağırlıklarının %10’undan fazla su çekiyorsa beton üretimi için istenmeyen gözenekli agrega olarak kabul edilirler.
  • Köşeli ve kübik iri agrega parçacıkları terch edilmelidir.
  • İri agrega parçacıkların yeterli bir şekilde sıkıştırılmasını sağlamak için çeşitli fraksiyon boyutları içermelidir bu nedenle betonda yoğunluğun artması ve boşlukların azalması ile sonuçlanır.

Kalsiyum Alüminat Çimentodan Beton Obje Yapımı Aşamaları Nelerdir?

Uygun malzemeler belirlendikten sonra beton harcı ile dilediğimiz kalıplarda beton objesi yapabiliriz. Beton obje için malzemeler kalsiyum alüminat çimentosu, kalıbın büyüklüğüne uygun agrega, su ve kimyasal katkılardır. Betonla temas edecek kalıpların içlerine bir miktar parafin yağı sürülmelidir. Böylelikle beton kalıptan daha kolay çıkar.

Bir kaba malzemeleri koyduktan sonra karıştırılmalıdır. Daha iyi sonuçlar için yüksek dayanımlı beton kullanmak en iyisidir. Kalsiyum alüminat sisteminde, priz sürelerini azaltmak için hızlandırıcıya ihtiyaç vardır. Bunun için Lityum karbonat (LiCO3) kullanılabilir. Lityum karbonat yapı sektöründe kullanılan çimentoların içerisinde donmayı hızlandırmak ve erken mukavemet gelişimini artırmak amacıyla kullanılan priz hızlandırıcı etken maddedir. Bu sayede hızlı donma sağlayarak çimentonun kullanım alanına göre uygulanması ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bununla birlikte, işlenebilirliği yönetmek için bu sistemde ilave olarak priz geciktirici kullanabilirsiniz. Kalsiyum alüminat çimentosunda kullanılabilecek priz hızlandırıcı ve geciktirici katkıları aşağıdaki Tablo 1’de görebilirsiniz.

kalsiyum-aluminat-cimentodan-obje-yapimi

Tablo 1. CAC ile Kullanılan Priz süresi ayarlama Regülatörleri

Beton karıştırma için cam kırıkları, taşlar, deniz kabukları, inciler veya başka dekoratif öğeler de ekleyebilirsiniz. 

Kalsiyum Alüminat Çimentosu Ile Beton Obje Yapımına Örnekler

Bu başlığın altında evinizde kullanacağınız birbirinden güzel beton dekorları görebilirsiniz.

beton-obje-yapimi

Şekil 2. Beton Objeler

kalsiyum-aluminat-cimento-beton-obje-bilmeniz-gerekenler

Şekil 3. Beton Objeler

Kalsiyum Alüminat Çimentosu ile Beton Obje Yapımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda kalsiyum alüminat çimentosu kullanarak nasıl beton obje yapabileceğimizi anlattık. Uzun süreli kullanım için dayanıklı beton yapmak önemlidir. Çimentonun yanı sıra agrega ve katkılar çok önemlidir. Ayrıca, su-çimento oranını 0,4’ün altında tutmak ve betonu yerleştirmek için mekanik vibrasyon kullanmak da önemlidir. Kalsiyum alüminatlı betonlar Portland çimento betonundan çok daha hızlı ısı üretir ve istenilen dayanım kazanımı için yerleştirmeden sonra 24 saat boyunca iyi bir kürleme zorunludur.

Kullanılan Kaynaklar:

 

Yazar: Buket Polat

Beton; çimento, agrega (çakıl,kum, mıcır vb.), su ve bazı katkı maddelerinin karıştırılarak oluşturulduğu bir yapı malzemesidir. Başlangıçta plastik ve akıcı kıvamda olan …

İnşaat ve yapı malzemeleri sektörü, hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkan ve her anlamda etkileşimde bulunan malzemelerle dolu. Ancak çimento, bu geniş yelpazede …