flycrete
Okuma Süresi 3 dakika
Paylaş:

Flycrete: Hızlı ve Güçlü Beton ile Altyapı Onarımları

Çimsa Blog’da hazırladığımız bu yazıda, Çimsa’nın yeni inovatif ürünü olan Flycrete hakkında bilgi vermek istiyoruz. Flycrete, sadece birkaç saat içinde yüksek dayanıma sahip olan ve bu özelliği sayesinde hızlı tamir ve onarımlarda kullanılan özel bir beton ürünüdür. Yeni nesil ürünümüz Flycrete ile geleneksel betonun dezavantajlarına hızlı çözümler sunuyoruz.

FlyCrete Nedir?

Havaalanı pistleri, uzun mesafeli ulaşım yolları, otoyollar ve köprüler gibi altyapılar sürekli artan bir yüke maruz kalırlar. Bu altyapıların yenilenme ihtiyacı ise son derece kritiktir. Yüksek maliyetler, uzun bakım ve onarım süreçleri, geleneksel beton kullanımını sınırlamaktadır. Çünkü geleneksel yenileme çalışmaları, bu alanların uzun süre kapatılmasını gerektirir ve bu durum operasyonların aksamasına ve yüksek maliyetlere yol açar. Flycrete, dayanıklılığı, hızlı sertleşmesi ve mükemmel performansı bir araya getirerek, acil durumlarda ve afetlerde uzun süreli saha kapatmalarına ihtiyaç duymadan ideal bir çözüm sunar.

Çimsa Ar-Ge Merkezi Formülhane tarafından pazar ihtiyaçlarına göre geliştirilen Flycrete, hızlı onarım sağlayan özel çimentolar ile geliştirilmiş beton kompozisyonu olarak sürdürülebilir çözümler sunar.

flycrete-nedir

Flycrete Avantajları Nelerdir?

Betonarme yapılarla ilgili ortaya çıkan bazı problemleri çözmek için özel amaçlara uygun yüksek performanslı çimentolar kullanılır. Çimsa özel ürünleri, sıradan Portland çimentosuna (OPC) göre belirgin avantajlara sahip teknolojiyle üretilir. Dayanım kazanma, nihai dayanım ve dayanıklılık parametrelerinde Portland çimentolardan çok daha üstün sonuçlar verir. Çimsa Özel ürünleri ile hazırlanmış betonlar, kullanım amaçlarına ve çimento sebebi ile kazandıkları özelliklere göre farklı saha uygulamalarında tercih edilmektedir.

Trafik alanları, çalışma saatleri boyunca her zaman aktif durumda kalmalıdır. Bu alanlardaki tadilatlar bu nedenle sadece geceleri mümkündür ve betonun mümkün olan en kısa sürede sertleşmesi gerekir. İşte bu noktada Flycrete’in avantajları devreye girer:

Hızlı Sertleşme: Geleneksel betona kıyasla çok daha hızlı sertleşir. 3 saat gibi kısa bir sürede yüksek dayanım elde edilebilir. Böylece inşaat projelerinin hızlanmasına ve işçilik maliyetlerinin azalmasına olanak tanır.

Dayanıklılık: Flycrete, yüksek dayanıklılığı ile bilinir. Özellikle havaalanı pistlerinin onarımında birkaç saat gibi kısa bir sürede pistlerin açılmasına ve uçak trafiğine hazır hale gelmesine imkân tanır. Hem aşınmaya hem de çatlaklara karşı dayanıklıdır.

Çevre Dostu: Flycrete tasarımında kullanılan özel çimentolar üretim aşamasında daha az enerji ve kaynak ile üretilir. Bu, çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltır.

Esneklik: Flycrete ile hazırlanan beton tasarımları farklı uygulama ve projeler için özelleştirilebilir.

Flycrete Kullanım Alanları Nelerdir?

Flycrete geniş bir kullanım alanına sahiptir birçok sektörde avantajlar sunarak uygulanabilir:

Acil onarımlar: Depremler, sel felaketleri ve diğer afetler sonrasında hızlı onarımlara ihtiyaç duyulur.  Flycerete acil durumlarda ideal çözümler sunar.

İnşaat Sektörü: Yüksek dayanım ve hızlı sertleşme ihtiyacı olan inşaat projelerinde mükemmel bir seçenektir. Havaalanı, köprüler, viyadükler, uzun yol onarımları ve binalar için tercih edilir.

Altyapı Projeleri: Kanalizasyon sistemleri, su arıtma tesisleri, su kanalları, madenler gibi altyapı projelerinde aşınmaya dirençli ve sürdürülebilir performans sunar.

Endüstriyel Uygulamalar: Ağır yüke maruz kalan depolama alanları, endüstriye zeminler ve fabrikalarda ideal bir çözümdür.

Flycrete, inşaat sektöründe bir devrim niteliğindedir ve geleneksel betonun sınırlarını zorlayarak daha dayanıklı, hızlı, çevre dostu ve sürdürülebilir bir alternatif sunar.

Kaynaklar:

Yazar: Sibel Kurt Sönmez & Buket Polat

Beton; çimento, agrega (çakıl,kum, mıcır vb.), su ve bazı katkı maddelerinin karıştırılarak oluşturulduğu bir yapı malzemesidir. Başlangıçta plastik ve akıcı kıvamda olan …

İnşaat ve yapı malzemeleri sektörü, hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkan ve her anlamda etkileşimde bulunan malzemelerle dolu. Ancak çimento, bu geniş yelpazede …