yapi-kimyasallari
Okuma Süresi 3 dakika
Paylaş:

Yapı Kimyasalları Uygulamaları Nelerdir?

Yapı kimyasalları endüstrisi inşaat sektöründe sürdürülebilir yapılar elde etmek ve enerji tasarrufu sağlayacak en önemli sektörlerden birisidir. Global yapı kimyasalları pazarının en önemli ürünleri şüphesiz ki çimentolu karışımlardır. Çimsa Çimento’nun geniş ürün ailesi ile yapı kimyasalları sektöründe beton, onarım, çimento esaslı su izolasyon ürünleri, yapıştırıcılar olmak üzere birçok alanda kullanılır.

Yapı Kimyasalı Uygulamaları Nedir?

Nüfusun hızla artması ve yerleşik hayatın gerekliliği olarak yapı kimyasalları ürünleri binaların birçok alanında kullanılır. Özellikle küresel endüstride yapıların ve alt yapı sistemlerinin daha sağlam ve uzun ömürlü olması için yapı kimyasalları ürünlerine ve özellikle kuru karışımlara ihtiyaç duyulur.

Çimento esaslı kuru karışımlar birçok gruba ayrılır. Bunların uygulamaların başında; sıvalar, tamir harçları, grout harçları, seramik yapıştırıcıları, derz dolgular, mantolama ve dekoratif sıvalar, tesviye şapları, çimento esaslı boyalar gibi kuru karışımlardır. Bunun yanısıra çimento esaslı su izolasyon malzemeleri de yine yapı kimyasalları sektöründe üretilen ve sürdürülebilir bina uygulamalarına katkı sağlayan ürünlerdir.

Çimsa Süper Beyaz Çimento’da Yapı Kimyasalları Uygulamaları Nelerdir?

Çimsa, 1990 yılında Mersin fabrikasında üretimine başladığı beyaz çimento yolculuğuna, 2019 yılında Americas üretim tesisinde ve 2021 yılında İspanya Bunol beyaz çimento üretim tesisi ile global ölçekte devam etmektedir.  Global bir beyaz çimento üreticisi olan Çimsa yapı kimyasalları sektöründe kuru karışım üreticilerinin ihtiyaçlarına göre beyaz çimentoları özelleştirerek sektöre katkı sağlamaya devam etmektedir. Yapı kimyasalları kuru karışımlarında üretilen ürünlerin en önemli girdilerinden biri olan beyaz çimentodan beklenen özellikler;

 • Erken ve nihai dayanım,
 • Beyazlık,
 • Optimize tane boyu dağılımı,
 • Çimento inceliğinin stabil olmasıdır.
Resim 1: Beyaz Çimento Esaslı Seramik Yapıştırıcı Uygulaması

Yapı Kimyasalları İmalatında Çimsa Süper Beyaz’ın Kullanıldığı Ürünler Hangileridir?

Çimsa tarafından özel olarak geliştirilen Motiva Slow ve Süper Beyaz çimentoları yapı kimyasalları kullanıcılarının talepleri doğrultusunda geliştirilen CEM I 52.5 tip beyaz çimentodur. Beyaz çimento esaslı kuru karışımlarında beklenen en önemli özellikler;

 • Uzun kap ömrü,
 • Açık bekletme süresini (open time) uzun olması,
 • Optimize su ihtiyacıdır.

Çimsa Süper Beyaz ailesinde bulunan Motiva Slow ürünü sıcak iklimlerde mükemmel bir performans sağlar. Bu iklimlerde açık bekletme süresinin uzun olması Motiva Slow’un tercih edilmesine etki eden faktörlerden biridir.  Özellikle beyaz çimento esaslı sıva ve yapıştırıcılarda optimize priz süresi özelliği, harç üretiminde işlenebilirlik süresini artırır. Böylece üreticilere zaman kazandırır.

Çalışmada Motiva slow ve 2 farklı beyaz çimento ile yüksek performanslı C2TE sınıf seramik yapıştırıcısı harçları tasarlanmıştır.  Tasarlanan reçete ile TSE 12004 sınıf testlere tabi tutulmuştur (ilgili standard için bkz.)

İşlenebilirlik süresi testlerinde Motiva Slow ile işlenebilirlik süresi ve açık bekletme süresi (open time) gözle görülür bir fark elde edilmiştir.

Şekil 1. Farklı çimento tiplerinin ile zamana bağlı yapışma miktarı

Yapı Kimyasalı Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yapı kimyasalları imalatında Çimsa Süper Beyaz ailesinin kullanıldığı ürünler; derz dolguları, hazır sıva ve harçlar, saten sıva, çimento esaslı boya, zemin harçları, seramik yapıştırıcılar, yalıtım ürünleridir.

 • Beyaz çimento esaslı uygulamalarda yüzeyin mükemmel bir beyazlığa sahip olması için beyazlık stabilitesine dikkat edilmesi gerekir. Karışımda kullanılan çimento beyazlığının yanında kullanılan dolgu malzemelerinin (kalsit, silis vb.) temiz ve stabil bir renge sahip olması gerekir.
 • Yapı kimyasalı üretiminde beyaz çimento ile kullanılacak kimyasal katkı ve pigmentlerin organik kökenli olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Beyaz çimentolu karışımlarda kullanılacak kimyasal katkıların şeffaf ve beyaz renkli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Renklendirici pigment uygulamalarında dikkatli homojenize edilmelidir.
 • Beyaz çimentolu karışımların uygulanacağı hava sıcaklığı sıfır derecenin üzerinde olmalıdır.
 • Optimize işlenebilirlik süresi elde edebilmek için kuru karışımın tane boyu dağılımı dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır.
 • Hazırlanan karışımın tane boyu dağılımı, dayanımı ve harcın su emme parametrelerini de etkiler. Optimizasyon yapılarak hazırlanmalıdır.

Beyaz Çimento: Neden Yapı Kimyasalı Uygulamalarına Önem Vermelisiniz?

Beyaz çimento birçok yapı kimyasalları uygulamalarında sıkça tercih edilir. Yapı kimyasalı sektöründe beton, onarım, çimento esaslı su izolasyon ürünleri, yapıştırıcılar olmak üzere birçok alanda kullanılır. Bu tercih nedeni, beyaz çimentonun erken ve nihai dayanımı, beyazlığı, optimize tane boyu dağılımı ve çimento inceliğinin stabil olmasıdır.  Yazımızda yapı kimyasalı uygulamalarını, bu uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenleri açıkladık. Çimsa Süper Beyaz ailesi, yapı kimyasalı uygulamalarında kolaylık, hız ve güç kazandırır.

Kullanılan Kaynaklar:

Yazar: Sibel Kurt Sönmez

Start-up, günümüzün hızla değişen teknoloji dünyasında adından sıkça söz ettiren, yenilikçi ve yüksek büyüme potansiyeline sahip yeni nesil işletmelerdir. Genellikle teknoloji odaklı …

Beton; çimento, agrega (çakıl,kum, mıcır vb.), su ve bazı katkı maddelerinin karıştırılarak oluşturulduğu bir yapı malzemesidir. Başlangıçta plastik ve akıcı kıvamda olan …