cam-lifli-beton-grc
Okuma Süresi 2 dakika
Paylaş:

Cam Lifli Beton Nedir? Beyaz Çimento GRC’de Nasıl Kullanılır?

Cam lifli beton nedir, GRC (Cam Takviyeli Beton) kullanımı neye yarar? Yazımızda, beyaz çimentonun GRC’de kullanılması ve bu uygulamaların fayda ve dezavantajlarını, kullanım-uygulama şekillerinin diğer çimento tipleriyle kullanılmasını konu alacağız.

GRC Nedir?

GRC (Cam Takviyeli Beton), çimento hamurunda belirli miktarda cam elyaf kullanılarak oluşturulan bir beton türüdür. Cam lifli beton da denir. Bu tip betonun eğilme dayanımı normal betondan çok daha yüksek olur.

Beyaz Çimento Neden GRC’de Kullanılır?

Beyaz çimento esaslı GRC sadece dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda zaman içinde gri çimento ile yapılan GRC’ye göre renk, uygulama, uzun ömür, mukavemet, görünüm ve ekonomik açıdan da üstündür.

Beyaz çimentonun gri çimentoya göre sağladığı avantajlardan bir diğeri de beyaz çimento esaslı GRC’nin Betonarme Çimento (Reinforced-Concrete Cement) ile karşılaştırıldığında bozulmamasıdır. GRC’de ayrıca beyaz çimento, kaplama panelleri, ön pano panelleri, dekoratif paneller, kemerler, çeşmeler, kubbeler ve dünya çapında çok daha fazlası gibi çeşitli uygulamaların bir parçasıdır.

Beyaz Çimento GRC’de Nasıl Kullanılır?

  • GRC uygulaması 2 şekilde olmaktadır;
  • Premix uygulaması
  • Spreyleme (püskürtme) uygulaması

Püskürme GRC 25 mm cam yünü ya da kumaş (fabric) (%5-6) kullanılarak el ile yada püskürtme makinasıyla yapılır. Premix uygulamasına nazaran daha fazla fiber içeriği konulabilmektedir, düşük su oranı, büyük fiber malzeme kullanılabilmesi ve daha yüksek dayanım sağlaması bu uygulamanın avantajlarıdır. Premix GRC 12 mm cam yünü (%3-3,5) kullanılır, yüksek su ihtiyacı, küçük fiber malzeme kullanılması ve normal dayanım vermesi premix kullanılması durumunda elde edilebilecek özelliklerdir.

Tablo 1: Püskürtme ve Premix Uygulaması

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

GRC uygulamaları genel olarak aşağıdaki parametrelere dikkat edilir;

-Cam yünü boyutu ve tipi
-Fiber iplik yerleştirme şekli
-Fiber ipliklerin yarıçapı
-Fiber oranı
-Fiber iplik uzunluğu

Cam elyaf miktarı ve uzunluğu arttıkça eğilme mukavemeti değerleri iyileşirken diğer yandan işlenebilirlik zorlaşır. Bu hususlar göz önünde bulundurularak optimum çalışma koşulları belirlenmelidir. Premix GRC işlenebilirliklerine göre 3 farklı boyda 4 grup altında incelenir.

Fiber Oranının Etkisi

Çok Zor: Premix GRC pompalanması ve karıştırılması çok zordur. Tıkanmalar tekrar tekrar olur.

Zor: Karışım kabul edilebilir yoğunluğa sahiptir. Pompalama sırasında zaman zaman tıkanmalar görülür.

İyi: Karıştırma veya pompalama sırasında ciddi bir sorun görülmez.

Kolay: Karıştırma ve pompalama, lif içermeyen çimento kadar kolaydır.

Şekil.1 Fiber içeriği vs işlenebilirlik

Beyaz Çimento ve GRC’de Kullanımı

Sonuç olarak GRC uygulama alanı geniş, normal bir beton karışımından daha yüksek dayanım veren ve aynı dayanımı alabileceğiniz betonlara göre hacim olarak daha az büyüklükte olan bir beton karışımıdır. Beyaz çimentoda kullanılmasıyla birlikte dekoratif özelliklerinin yanı sıra diğer çimento tipleriyle kullanımında ortaya çıkan negatif durumlarında elimine edilmesi sebebiyle kullanım alanı oldukça geniştir.

Kullanılan Kaynaklar:

Yazar: Burak Yaşar

Start-up, günümüzün hızla değişen teknoloji dünyasında adından sıkça söz ettiren, yenilikçi ve yüksek büyüme potansiyeline sahip yeni nesil işletmelerdir. Genellikle teknoloji odaklı …

Beton; çimento, agrega (çakıl,kum, mıcır vb.), su ve bazı katkı maddelerinin karıştırılarak oluşturulduğu bir yapı malzemesidir. Başlangıçta plastik ve akıcı kıvamda olan …