beyaz-cimento-nedir
Okuma Süresi 3 dakika
Paylaş:

Beyaz Çimento Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Beyaz çimento estetik, güçlü ve dayanıklı bir çimentodur.  Estetik görünümü dolayısıyla özellikle dekoratif uygulamalarda, onarım ve restorasyon gibi alanlarda tercih edilir. Yazımızda beyaz çimentonun ismini nereden aldığını, içindeki hammaddeleri, diğer çimentolardan nasıl ayrıştığını, nerelerde kullanıldığını, sunduğu avantajları derledik.

Beyaz Çimento Nedir? İsmini Nereden Alır?

Beyaz çimentonun renk farkı içerisinde kullanılan hammaddenin saflığından ve üretim sürecinden kaynaklanır. Genel üretim olarak gri çimentoya benzer ancak üretiminde kullanılan hammaddelerin saflığı farklıdır. Çimento hammaddesinde bulunan krom, demir, nikel gibi oksitler çimentoya rengini veren ana oksitlerdir. Üretimde bu oksitler ve özellikle demir oksit (Fe2O3) en az seviyede tutulur, bu da çimentoya rengini verir. Dahası, beyaz çimentonun gri çimentoya göre yanma ısısının ve inceliğinin daha fazla olmasıdır. Beyaz Portland çimento beyazlığı, inceliği ve kullanım alanlarının farklılaşması ile gri Portland çimentosundan ayrılır.

Beyaz Çimento Nerelerde Kullanılır?

Beyaz çimento 100 yılı aşkın süredir tarihi eserlerde, özel dekoratif uygulamalarda, onarım ve restorasyon gibi alanlarda tercih edilir.

Beyaz çimentonun en çok tercih edilen kullanım alanları:

 • Yapı kimyasalları ürünleri;
 • Dekoratif sıvalar
 • Brüt beton
 • Terazo karo
 • Bims
 • Gazbeton
 • Prekast’dır.
Şekil 1. Beyaz çimento ile seramik yapıştırıcı uygulaması

Beyaz Çimento Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Beyaz çimentonun en büyük avantajlarından bazıları hem estetik hem de güçlü bir çimento olmasıdır. Dahası, beyaz çimento ile uygulanan zemin betonları, kaldırımlar ve diğer zeminler ışığı yansıtma özelliğine sahiptir. Bu tip iç mekanlarda ayırıcı yapay bir aydınlatma görevi görürler. Bu özelliğiyle iç mekanlarda aydınlatma ve ısıtma gibi enerji maliyetini azaltırlar. Benzer şekilde dış mekanlarda kullanılması ile güvenliği artırıcı bir aydınlatma sağlarlar. Beyaz çimentonun estetik görünümü tercih edilmesinin en büyük sebeplerindendir.  Bu yüzden bina ve zemin gibi yapısal uygulamalarda;

 • Dekoratif özelliği ile havuz sıvalarında,
 • Renkli kaldırım taşı uygulamalarında,
 • Renkli kiremit üretiminde,
 • Trafik bariyerlerinde,
 • Sıvalarda tercih edilir.

Çimsa Süper Beyaz Nedir?

1990 yılında Çimsa Mersin Fabrikası’nda üretimine başlanan Beyaz Çimento, 20 yılı aşkın süredir Çimsa tarafından yurt içi ve yurt dışı pazarlara Süper Beyaz Çimento ve Eko Beyaz Çimento markalarıyla sunuluyor. Çimsa Süper Beyaz, 70’i aşkın ülkede stabilitesiyle güvenle tercih edilmektedir. Stabilite, Çimsa üretim tesislerinin odak noktasındadır.

Çimsa üretim süreçleri EN ISO 9001, EN ISO 45001 ve EN ISO 14001 standartlarına göre sertifikalandırılmıştır. Kalite kontrol süreçlerinde hem EN hem de ASTM standartlarına göre testler yapılmaktadır.

Çimsa Süper Beyaz Çimento’nun Avantajları Nelerdir?

Birçok sektörde tercih edilen Çimsa Beyaz Çimentoları yüksek beyazlığı, erken ve nihai dayanımı, düşük krom 6 (CrVI) içeriği ve düşük alkali içeriğiyle fark yaratır. Hammaddeden başlayıp teslimata kadar süreçteki her aşamada ürün parametrelerindeki değişkenlik en aza indirgenir.

Estetik; minimum %85 (Y değeri) beyazlık değeri ile dekoratif ürünlerde renk stabilitesi sağlar ve renklendirici pigmentler ile kusursuz karışımlar hazırlanmasına olanak tanır.

Güçlü; Yapısındaki yüksek C3S ve C3A bileşiklerini içermesiyle yüksek dayanım performansı sağlar. Özellikle erken yaş dayanımı çok yüksektir ve hızlı imalat olanağı verir.

Dayanıklı; İçeriğindeki düşük alkali oranı ile düşük alkali çimento sınıfındadır. Alkali-agrega reaksiyonu riskini en aza indirir, uzun süreli dayanıklılık sağlar. İnce öğütülmesi sebebiyle prekast ürünlerde düşük geçirimlilik ve düşük su emme gibi üstün özellikler kazandırır.

Neden Beyaz Çimento Kullanmalısınız?

Beyaz çimento kullanıcılarının en önemli beklentisi çimento özelliklerinin mümkün olduğunca stabil olmasıdır. Çimsa Süper Beyaz kullanıcılara sadece beyazlık sağlamaz. Dayanım, priz süresi ve tane boyu dağılımında da stabilite sunarak nihai ürünlerde performans değişimini engeller.  Minimum %85 beyazlığı garanti ederken kuru karışım ve prekast uygulamalarında renk farkını önler. Sahip olduğu eşsiz özellikleri sayesinde uzun ömürlü ve katma değerli ürünler oluşturur. Dahası, yüksek erken dayanımı sayesinde hızlı imalat avantajı sunar.

Beyaz çimentonun rengi içerisinde kullanılan hammaddenin saflığından ve üretim sürecinden gelir.  Beyaz çimentolar estetik görünümü sebebiyle havuz sıvalarında, renkli kaldırım taşı uygulamalarında, renkli kiremit üretiminde tercih edilir. Güçlü olması sebebiyle sıvalarda ve trafik bariyerlerinde kullanılır. Çimsa Beyaz Çimentoları, yüksek beyazlık, erken ve nihai dayanım, düşük krom IV içeriği ve düşük alkali içerikleriyle fark yaratan çimentolardır.

Çimsa Süper Beyaz kullanarak estetik, güçlü ve dayanıklı bir çimento ile fark yaratmak sizin elinizde.

Yazar: Sibel Kurt Sönmez

Start-up, günümüzün hızla değişen teknoloji dünyasında adından sıkça söz ettiren, yenilikçi ve yüksek büyüme potansiyeline sahip yeni nesil işletmelerdir. Genellikle teknoloji odaklı …

Beton; çimento, agrega (çakıl,kum, mıcır vb.), su ve bazı katkı maddelerinin karıştırılarak oluşturulduğu bir yapı malzemesidir. Başlangıçta plastik ve akıcı kıvamda olan …