cimento-nedir-yuksek-performansli
Okuma Süresi 3 dakika
Paylaş:

Yüksek Performanslı Çimento Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Betonarme yapılarda gündeme gelen bazı problemlerin giderilmesi için özel amaçlara uygun olarak yüksek performanslı çimentolar kullanılır. Peki yüksek performanslı çimento nedir ve neden tercih edilir?

Erken priz süresi ile kullanım kolaylığı sağlayan kalsiyum alüminat çimentosu, yeraltı sularına daha dayanıklı olmasıyla tercih edilir. Sülfata Dayanıklı Çimento, petrol kuyuları için özel geliştirilen Petrol Kuyusu Çimentosu ve hızlı onarım gereksinimi duyulan köprüler, otoyollar gibi alanlarda tercih edilen Kalsiyum Sülfoalüminat Çimentosu yüksek performanslı çimento türlerinden bazılarıdır.

Bu yazımızda inceleyeceğimiz çimentolar aşağıdadır:

  • Kalsiyum Alüminat Çimentosu,
  • Sülfata Dayanıklı Çimento,
  • Petrol Kuyusu Çimentosu,
  • Kalsiyum Sülfoalüminat Çimentosu.

Yüksek Performanslı Çimento Nerelerde Kullanılır?

Beton yapılarda aşağıda sıralanan dezavantajları ortadan kaldırmak adına özelleşmiş çimentolar ve beton tasarımları kullanılır.

  • Aşırı yüklemeler altında güvenlik eksikliği,
  • Özel uygulamalara yönelik çalışmaların eksikliği,
  • Uzun süreli kullanımda durabilite eksikliği,
  • Sürdürülebilirlik açısından zayıf oluşu,
  • Beton yapıların çevreye olumsuz etkileri,
  • Çevresel etkilere karşı dayanıksız olma (Deniz suyu, kimyasal maruziyeti, biyojenik korozyon) gibi problemlerle karşılaşıldığında, yüksek performanslı çimentolar kullanılır.

Yüksek Performanslı Çimento Özellikleri Nelerdir?

Kalsiyum Alüminat Çimentosu ve 24 saatlik mukavemet değerleri, Portland çimentosundan daha yüksek dayanım özelliğine sahiptir. Isıl dirence sahip olan bu çimentolar, asit ve sülfata karşı dayanıklılık gösterir. Müşteri taleplerine göre kimyasal kompozisyonu ayarlanabilmektedir. Düşük alüminalı-yüksek demirli, düşük alümina düşük demirli ve yüksek alüminalı türleri bulunur.

cimento-nedir-yuksek-performans
Tablo 1: Farklı Miktarlarda ‘Al’ İçeren KAÇ Kompozisyonları

Sülfata Dayanıklı Çimentolar, deniz suyu, kanalizasyon gibi yüksek sülfatlı ortamlara maruz kalan ortamlarda kullanılmaktadır. Çimento içerisinde bulunan C3A fazının %5’ten daha az olması, sülfata karşı dayanıklılık sağlar.

CEM I tipi sülfata dayanıklı çimentolar 32,5 ve 42,5 MPa dayanımı verirken, CEM IV/A ve CEM IV/B tipi sülfata dayanıklı çimentolarda 42,5 ve 52,5 MPa dayanımlar görülür

Petrol Kuyusu Çimentosu, petrol rezervine sahip bölgelerde, katmanlar arasındaki sıvı hareketini engeller ve sondaj borusunun metal ceketine destek verirken aynı zamanda korozyondan korur.

petrol-rezervli-cimento
Şekil 1. Petrol rezervli bölgede katmanlar

A, B, C türleri API Construction Cement (yapı çimentosu) olarak tanımlanan bu çimentolar, Portland çimentoya benzemektedir.

D, E, F türleri, API Retarded Cement olarak tanımlanır ve günümüzde yaygın kullanılmamaktadır. G, H; J türleri, Kalsiyum sülfat ve su dışında katkı bulundurmaz ve en yaygın türü G tipidir.

petrol-kuyusu-cimento
Tablo 2. Petrol Kuyusu Çimentoların Fizikse lÖzellikleri
cimento-ozellikleri-kimyasal
Tablo 3. Petrol Kuyusu Çimentoların Kimyasal Özellikleri

Beyaz Portland Çimentosu, hızlı priz, yüksek erken mukavemet, estetik görünüm gibi özelliklerinin yanı sıra durabilite avantajı, alkali-silika reaksiyonlarına karşı direnç ve uzun kullanım ömrü ile yüksek performanslı çimentolar arasında yer alır.

yüksek-performanslı-cimento

Yüksek Performanslı Çimento Nedir, Avantajları Nelerdir?

Portland çimentosunun genel kullanım alanları dışında, sülfat maruziyetinin yaygın olduğu bölgelerde, hızlı onarım gereken yapılarda, petrol çıkarılması sırasında sondaj borularının korunması ve çıkarılan ürünün daha temiz olması gibi sebeplerle ya da çalışılacak projenin farklı mekanik ve kimyasal özel gereksinimlerine göre yüksek performanslı çimentolar tercih edilir.

Kullanılan Kaynaklar:

Yazar: Ayten Çaputçu

Beton; çimento, agrega (çakıl,kum, mıcır vb.), su ve bazı katkı maddelerinin karıştırılarak oluşturulduğu bir yapı malzemesidir. Başlangıçta plastik ve akıcı kıvamda olan …

İnşaat ve yapı malzemeleri sektörü, hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkan ve her anlamda etkileşimde bulunan malzemelerle dolu. Ancak çimento, bu geniş yelpazede …