soguk-havada-beton-dokumu-bilgiler
Okuma Süresi 3 dakika
Paylaş:

Soğuk Havada Beton Dökümü: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk havada beton dökümü, beton dayanımı ve dayanıklılığı ile ilgili problemlere sebep olabilir. Yazımızda, soğuk havada beton dökümünde nasıl önlemler alınabileceğini, dikkat edilmesi gereken tüm unsurları sizler için hazırladık.

Soğuk Havada Beton Dökümü Öncesinde Alınacak 6 Önlem

Soğuk hava koşullarında üretilecek ve yerleştirilecek betonun soğuk havadan olumsuz etkilenmemesi için beton dökümü öncesinde özel önlemler alınabilir.

 1. Don riski olan hava koşullarında beton dökümünden olabildiğince kaçınılmalıdır.
 2. Tesis gece kapatılmadan önce üretim elemanları denetlenmeli (kimyasal katkı ve su boruları, bunker kapakları, vb.), dondan etkilenmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır (elemanların içerisindeki malzeme boşaltılması, gece boyunca ısıtılması gibi).
 3. Betonun ilk sıcaklığının donma derecesine düşmemesi için hammaddeler gerekiyorsa ısıtılmalıdır.
Resim 1. Agrega Stok Sahası Yalıtımı ve Isıtma Sistemi
Resim 2. Su Tankı Yalıtımı ve Isıtma Sistemi
 1. Üretime başlamadan önce stokholde bulunan agrega yığını kendi içerisinde harmanlanmalı, üzerindeki olası buzlanmalar çözülmelidir. 
 2. Müşteri soğuk havada beton dökümü ile ilgili mutlaka uyarılmalıdır. Özellikle proje beton sınıfının üzerinde bir beton sınıfı dökülmesi tavsiye edilebilir (daha düşük su/çimento oranı). Çimentoda su oranı hakkında daha fazla bilgi için ‘Su/Çimento Oranı: Fazla Suyun Betona Zararı’ adlı yazımıza göz atabilirsiniz.
 3. Beton döküm yerinde bulunan tüm yapı elemanları denetlenmeli, bu elemanların sıcaklığının donma derecesinden yüksek olması sağlanmalıdır. Beton yerleştirilmeden önce, kalıpların betona temas edecek bütün yüzeyleri kontrol edilmelidir.  Varsa kar ve buz parçaları ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Beton dökülecek kalıpların sıcaklığı ile dökülen betonun sıcaklığı arasındaki farkın büyük olmamasına dikkat edilmelidir. Metal kalıp yerine ahşap kalıp tercih edilebilir.

Soğuk Havada Beton Dökerken Alınacak 8 Önlem

Soğuk hava koşullarında üretilecek ve yerleştirilecek betonun soğuk havadan olumsuz etkilenmemesi için özel önlemlerin alınması gerekir.

 1. Hidratasyon ısısı ve erken dayanımı yüksek çimento kullanılmalıdır. (Hidratasyon hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.) Mümkün olan en uygun oranda yüksek çimento dozajı ve düşük su/çimento oranı seçilmelidir. Mineral katkı kullanımı minimize edilmeli, laboratuvar sonuçlarına göre hareket edilmelidir. 
 2. Taze betonun priz süresini hızlandıran ve suyun donma noktasını düşüren katkılar kullanılmalıdır. Beton priz sürecini hızlandıran kimyasallar arasında CaCl2, kalsiyum nitrit, sodyum tiosiyanat, potasyum karbonat ve kalsiyum format gibi sayılabilir. Bu kimyasallar suda çözündüğünde suyun donma noktasını düşürür. Laboratuvar kontrolü yapılmalıdır. 
 3. Betonun suya ya da donma-çözünme durumuna maruz kalması bekleniyorsa hava sürükleyici kimyasal katkılar kullanılabilir.
 4. Donma direncini arttırmak için üretim esnasında beton karışım süreleri arttırılmalıdır. 
 5. Betonun döküm yerine transmikserler en kısa sürede nakliye edilmelidir. Pompa iletim hattında, betonun her 100 metre uzaklığa taşınması sonucunda ortalama 3°C sıcaklık kaybı oluşur.
 6. Çimento hidratasyonu sonucu ortaya çıkan ısının beton dışına yayılmasını önlemek için ısı geçirmez kalıplar kullanılmalı ya da kalıpların dış yüzeylerine uygun yalıtımlar yapılmalıdır. Açık beton yüzeyleri ise odun talaşı, saman, cam yünü ve köpük levha gibi örtüler kullanılarak yalıtılmalıdır. Kalıp alma süresi uzatılmalıdır.
Resim 3. Yalıtımlı Kalıp Kullanılması
Resim 4. İmalat Alanının Membran ile Dış Şartlardan Korunması
Resim 5. İmalat Alanının Naylon Kaplama ile Yalıtılması
 1. Taze beton sıcaklık ölçümü devamlı yapılmalı ve kontrol altında tutulmalıdır. 
 2. Taze betonun döküldüğü ortamın sıcaklığı 24 saatte +5 °C altına düşmesi halinde, 48 saat süreyle, bir günden fazla zaman sürecinde +5 °C altına düşmesi halinde ise 72 saat boyunca don etkisinden korunmalıdır. Özellikle yüzey alanı geniş endüstriyel zemin uygulamalarında dikkat edilmelidir.
Resim 6. Tünel Kalıp Sistemi ve Beton Katının Yalıtılması

Neden Soğuk Havada Beton Dökümüne Dikkat Etmelisiniz?

Soğuk havada beton dökümü öncesinde ve sonrasında alınacak önlemleri yazımızda detayları ile açıkladık. Soğuk havanın beton kalitesini düşürmemesi, dayanımını olumsuz etkilememesi için alınması gereken bu önlemlerin önemini vurguladık. Yukarıda sıralanan önlemler alındığı takdirde uzun ömürlü ve dayanımı yüksek beton dökümü gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanılan Kaynaklar:

Yazar: Fulya Gülen Şahin

Start-up, günümüzün hızla değişen teknoloji dünyasında adından sıkça söz ettiren, yenilikçi ve yüksek büyüme potansiyeline sahip yeni nesil işletmelerdir. Genellikle teknoloji odaklı …

Beton; çimento, agrega (çakıl,kum, mıcır vb.), su ve bazı katkı maddelerinin karıştırılarak oluşturulduğu bir yapı malzemesidir. Başlangıçta plastik ve akıcı kıvamda olan …