Human Resources

Çimsa Academy

Çimsa Academy is our online training platform that we have given access to all our employees since 2021. All employees can access the training content of Çimsa Academy not only on the website but also on all digital platforms 24/7.

With Çimsa Academy, we have the goal to offer our employees a development center providing all kinds of training including personal development, professional development, IT, healthy life, etc.

In addition to our Çimsa Academy activities that emerged in line with technical development requirements, we continue to support our employees with Foreign Language Support Courses in order to improve their foreign language levels, and with domestic and international technical trips and training.

cimsa akademi povezutamlxwcfxwsziyadmrscatbc
DSC scaled povhkrahzehmbrpxbscqxvrqbqfjlk

Development Plans

Çimsa gelişim çalışmalarındaki amacımız; çalışanlarımız yetkinlik, bilgi ve beceri alanlarında geliştirilmesi gereken alanları belirlemektir. Bu alanları geliştirerek çalışanların ve Çimsa’nın performansını geliştirmek, sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz. 

Çimsa’da gelişim süreci bir bütün olarak ele alıyor, çalışanlarının ihtiyaçları ve yetenekleri doğrultusunda farklı gelişim olanakları sunuyoruz. 

Rotasyonlardan, proje çalışmalarına, farklı deneyim olanaklarından eğitimlere uzanan gelişim faaliyetleri; Çimsa stratejileri, çalışanın bireysel nitelikleri, performans yönetim sistemi çıktıları gibi birçok etkenin yönlendirmesiyle çalışanların aktif olarak yer aldığı bir süreç sonrasında belirleniyor ve hayata geçiriliyor. 

Bu çerçevede çalışanların yıllık gelişim programlarını planlıyoruz.